Jak bezpiecznie ulokować pieniądze

Jak bezpiecznie ulokować pieniądze

Oszczędzanie pieniędzy to przemyślana strategia. Gdy zaczynasz gromadzić kapitał, zazwyczaj doskonale wiesz, na co i jak długo chcesz odkładać. Wtedy też zastanawiasz się, gdzie oszczędności powinny trafić, by były bezpieczne. Tu z pomocą przychodzą oszczędnościowe obligacje Skarbu Państwa.

Na pytanie: „gdzie najlepiej ulokować pieniądze?” nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jak długo chcemy oszczędzać , jak dużą mamy skłonność do ryzyka i w jakim stopniu liczy się dla nas bezpieczne oszczędzanie. Jeśli to ostatnie ma największe znaczenie, wówczas oszczędnościowe obligacje skarbowe będą świetnym wyborem.

Bezpieczne oszczędzanie i inwestowanie

Gwarantem takich obligacji jest bowiem Skarb Państwa. To on, za pomocą emisji obligacji, pożycza od obywatela pieniądze i zobowiązuje się do ich zwrotu, wraz z należnymi odsetkami, w tzw. terminie wykupu, czyli z góry wskazanym czasie. Skarb Państwa może pożyczyć pieniądze krótkoterminowo (na 3 miesiące lub rok), w średnim okresie (na 2, 3, 4 lata) lub w dłuższym okresie (6, 10 lub nawet 12 lat).

W zależności od terminu zapadalności zakupionej przez nas obligacji otrzymamy odsetki w różnej wysokości - im dłuższy okres oszczędzania, tym wyższe oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym i wyższa marża przy ustalaniu oprocentowania na kolejne okresy odsetkowe. Co najważniejsze, inwestycja w obligacje skarbowe jest bezpieczna, a jej zasady znane są z góry.

Gdzie ulokować pieniądze z zyskiem

Wybierając oszczędnościowe obligacje  należy zwrócić również uwagę na ich oprocentowanie. W przypadku najkrótszej inwestycji, czyli zakupu obligacji 3-miesięcznych (OTS)  jest ono stałe . Stałą stopę maja także obligacje 3-letnie (TOS). W przypadku pozostałych ogólnodostępnych obligacji (rocznych ROR, 2-letnich DOR, 4-letnich COI i 10-letnich EDO) oraz tzw. obligacji rodzinnych 6-letnich ROS i 12- letnich ROD (adresowanych do beneficjentów programu 800+) oprocentowanie jest zmienne, zależne od stopy referencyjnej NBP (roczne i 2-latki) lub inflacji.

Elastyczny dostęp do oszczędności

Bezpieczne oszczędności to również takie, z których w każdej chwili można skorzystać. Zdarza się bowiem, że plany wobec gromadzenia kapitału zmieniają się i musisz nagle uzyskać dostęp do swoich pieniędzy. W przypadku obligacji oszczędnościowych to proste. W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania możesz złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu.

W dyspozycji przedterminowego wykupu możesz wskazać dowolną liczbę posiadanych obligacji i wycofać wpłacone pieniądze. W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Pieniądze z obligacji można wycofać po upływie 7 dni kalendarzowych od dnia zakupu i nie później niż 20 dni kalendarzowych przed dniem ich wykupu. Wypłata następuje po upływie pięciu dni roboczych po dniu złożenia dyspozycji przedterminowego wykupu.

Bezpieczne oszczędzanie pieniędzy to nie tylko znane i jasne reguły oraz przewidywalny zysk, ale również dostęp do oszczędności w każdym momencie. Wszystkie te warunki spełniają obligacje Skarbu Państwa.